Biblioteka

Kreatywne przerwy
Biblioteka otwiera swoje drzwi na przerwach dla  wszystkich chętnych, którzy chcą miło spędzić tutaj czas: poczytać, wykazać się umiejętnościami plastycznymi, odpocząć, czy porozmawiać z panią bibliotekarką. Nie trzeba czekać na zaproszenie, wystarczy przyjść.  A oto kilka zdjęć z  aktywności uczniów, którzy na przerwie odwiedzili bibliotekę.
Światowy Dzień Poezji w bibliotece
      21 marca, w Radosnym I Dniu Wiosny obchodzimy również  Światowy Dzień Poezji. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W naszej bibliotece pojawił się więc poeta  i pisarz – pan Jan Kamyk- Kamieński, który z pasją opowiadał o swojej pracy,  o tym, jak powstają jego wiersze. Obecni na spotkaniu uczniowie mieli możliwość posłuchać  utworów czytanych przez żonę poety, zadać pytania dotyczące  twórczości, obejrzeć przywiezione książki. Okazało się, że w szkole są miłośnicy utworów naszego miłego gościa. A po spotkaniu można było kupić książki  pana Jana Kamyka – Kamieńskiego albo/i wybrać jakąś pozycję z przygotowanego przez bibliotekę Kiermaszu Taniej Książki.
      Spotkanie z poetą zostało zorganizowane przez bibliotekę we współpracy z panem Dariuszem Wajsem.
      W związku, że rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Czesława Miłosza biblioteka postanowiła uczcić Dzień Poezji akcją pt. „Wiersz na drzwiach”. Uczniowie  klas II – VII czytali, omawiali  jeden z przygotowanych przez wychowawców  utworów naszego Noblisty i ilustrowali go. Kartki z tekstem i ilustracją zawisły na drzwiach klasowych. Oto
Praca uczniów klasy II – wiersz „Ganek” i jej autorzy

Klasa IV: „Przypowieść o maku” i „Ganek”

Klasa V – „Przypowieść o maku”

Klasa VI wybrała wiersz „Ojciec objaśnia”

 

 

     Klasa VII – „Piosenka o końcu świata”

Pasowanie na czytelnika
Dzisiaj wielkie święto w bibliotece szkolnej! Do grona czytelników dołączyły uczennice klasy I. Wspierane przez wychowawczynię, panią Annę Bacę,   wykazały się świetną znajomością etapów powstawania książki oraz jej  poszanowania.  Bezbłędnie  rozwiązały krótkie zagadki, przygotowane przez klasę drugą, a dotyczące znajomości bohaterów bajek i baśni. Po zakończeniu wszystkich zadań i Basia i Lilianka złożyły uroczystą przysięgę:
My, uczniowie pierwszej klasy
tobie, książko, przyrzekamy,
że szanować cię będziemy,
krzywdy zrobić ci nie damy.

Następnie pani dyrektor Maria Stępień Piórem Fantazji uroczyście pasowała uczennice na czytelniczki biblioteki,  wypowiadając słowa: „Pasuję ciebie na czytelniczkę!”.Po pasowaniu klasa I otrzymała dyplom pasowania na czytelnika, na którym znajdują się słowa przysięgi z prośbą, aby dyplom umieścić w widocznym miejscu w sali, tak aby przypominał o obietnicy złożonej książkom.  Młode  czytelniczki otrzymały dyplomy imienne oraz  drobne upominki.  Zapoznały się z regulaminem biblioteki. Następnie mogły samodzielnie wypożyczyć  książki. Wypożyczając swoją pierwszą książkę, wkraczają  w świat liter i marzeń. Zostawiają tym samym swój ślad na kartach szkolnej biblioteki.Gratulacje dla tych, którzy dziś stali się czytelnikami. Niech książkowe strony pełne będą blasku, wypełniając życie barwą i magią, w świecie literatury, gdzie wszystko jest możliwe i żywe.

W spotkaniu brała udział klasa II wraz z panią wychowawczynią Małgorzatą Rzęzawą oraz klasa VII.

Walentynki w bibliotece
       W dzień świętego Walentego bibliotekę odwiedzali czytelnicy, aby podarować serduszko z wyznaniem: za co kocham/ lubię bibliotekę szkolną. Biblioteka  przygotowała  niespodziankę – baloniki w kształcie serduszka.


Podsumowanie czytelnictwa za I semestr roku szkolnego 2023/24
1.Czytelnictwo klas:
I miejsce zajmuje  klasa II, której uczniowie przeczytali 46 książek, co daje  średnią na 1 czytelnika: 6,58 przeczytanych książek;
II miejsce – klasa VII –  wypożyczonych 18 książek, średnia  6 przeczytanych książek;
III miejsce – klasa III -wypożyczonych 27 książek, średnia na jednego czytelnika 5,4 ;
IV miejsce należy do klasy VI – wypożyczonych 34 książek,  średnia 3,7;
V miejsce zajmuje klasa V – średnia 3 przeczytane książki;
VI  miejsce – klasa IV – 13 przeczytanych, średnia na 1 czytelnika 2,6.
2.Wyniki indywidualne :
I miejsce  – Adam Baca, klasa III – 12 przeczytanych książek,
II miejsce – Wojtek Nieściór, klasa III i Mateusz Śnios, klasa VII – 10 przeczytanych książek,
III miejsce – Szymon Szelest, klasa II – 9 przeczytanych książek.
Serdecznie gratuluję wyróżnionym klasom i czytelnikom. Jednocześnie przypominam, że jak co roku, od września trwa konkurs na CZYTELNIKA  ROKU.  Pozostało jeszcze tylko 5 miesięcy…

Rozstrzygnięcie KONKURSU fotograficznego pt. „ Pokaż się ze swoją biblioteczką” Konkurs został ogłoszony w październiku. A oto zwycięzcy:Paweł Stankiewicz (kl. V), Krzysztof Jaworski (kl. IV) i Zuzanna Jaworska (kl. II).Wręczenie nagród i dyplomów już wkrótce! 

Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia Kubuś Puchatek obchodzi swoje urodziny. Miś stworzony przez Aleksandra Alana  Milne prawie 100 lat temu, cieszy się niesłabnącą sympatią dzieci i dorosłych.
       W naszej bibliotece odbyło się spotkanie  pod tytułem „Herbatka u Kubusia Puchatka”. Pojawili się  zaproszeni goście  z pięknymi życzeniami dla solenizanta. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów książki,  wziąć udział w zadaniach i  zabawach. Wszyscy  otrzymali dyplomy „Przyjaciela Kubusia Puchatka”.   Na zakończenie spotkania uczestnicy przy herbatce mogli częstować się pysznymi ciasteczkami.


Bałwanek w bibliotece szkolnej!
Niezwykła dekoracja pojawiła się  przed świętami w bibliotece – bałwanek. Oczywiście został „ulepiony” z książek, nie ze śniegu. A oto  zdolni autorzy: Anastazja Nieściór i Kacper Wieleba, i ich dzieło.


Klub Pożeraczy Książek  cały czas działa! Uczniowie – czytelnicy otrzymali jeszcze w październiku specjalne karty klubowe z informacją, jakie książki należy przeczytać.  Dodatkowo przewidziano  wyzwania czytelnicze, np. przeczytać lub powiedzieć wierszyk.            Cieszę się, że do Klubu zapisali się wszyscy uczniowie klasy II. Zgodnie z regulaminem, uczniowie otrzymali nagrody. W spotkaniu uczestniczyła także pani Małgorzata Rzęzawa, wychowawczyni klasy II, która aktywnie współpracuje z biblioteką szkolną, promując czytelnictwo wśród swoich wychowanków.

Pluszowy miś to wierny towarzysz i przyjaciel dzieci. W setną rocznicę powstania tej puszystej, przyjaznej zabawki ustanowiono właśnie Dzień Pluszowego Misia. Było to w 2002 roku i od tamtej pory rokrocznie 25 listopada dzieci na całym świecie świętują urodziny uroczego pluszaka.Ta popularna przytulanka jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, smutków i radości. Nieraz pociesza, innym razem pomaga zasnąć. Aby uczcić swego wiernego „przyjaciela” w dniu  27.11.2023r. w bibliotece  świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci  z klasy 0 pod opieką  pani Agnieszki Goch  opowiadały o swoich pluszakach, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach i zgadywankach.  Zapoznały się z najsłynniejszymi misiami- bohaterami książek i bajek dla dzieci. Na koniec  pojawiły się portrety misiów wykonane różnymi technikami plastycznymi.  

Portret pani Jesieni – literacko- plastyczne spotkanie w bibliotece szkolnej
30 października, na zakończenie Miesiąca Bibliotek Szkolnych,  w jesiennej scenerii biblioteki szkolnej odbyło się  spotkanie z uczniami klas 0- 3. Dzieci miały wykonać portret pani jesieni inspirowany  utworami: „Idzie Jesień”  T. Śliwiaka,  „Jesień u fryzjera ” D. Gellnerowej oraz opowiadaniem „O gościach, co nie przyszli na ucztę” L. Krzemienieckiej ( fragment książki „Z przygód krasnala Hałabały”).

Po przywitaniu i wysłuchaniu utworów literackich o jesieni, dzieci zabrały się do pracy: młodsze w grupach przygotowywały duży portret pani Jesieni, starsi uczniowie pracowali indywidualnie. Nad wszystkimi czuwały panie:  p.Agnieszka Goch, p. Ilona Puchacz, p. Małgorzata Rzęzawa i  p.Paulina Karamon.

A oto efekty spotkania… i autorzy portretów pani Jesieni:

     Podczas spotkania zostały  ogłoszone wyniki konkursu plastycznego skierowanego do klas I -III na zakładkę do książki. Zwyciężył Szymon Szelest, uczeń klasy II, którego praca była nie tylko oryginalna, ale wyróżniała się  także starannością i estetyką wykonania.  Drugie miejsce zajęła Zosia Lityńska, uczennica klasy II,   trzecie Nikola Zaręba – także uczennica klasy II.

Wyróżnienia: 

  • Wojtek Goch, uczeń klasy III,
  • Ola Jakóbczak , klasa II,
  • Martyna Pikuła, klasa III,
  • Oliwia Zarzeczna, klasa III.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki rzeczowe, a ich piękne zakładki będą prezentem dla uczniów klasy pierwszej  podczas planowanego na  przyszły semestr pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.

 Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali  słodką  niespodziankę: cukierki.


Goście z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego

Dzisiaj odwiedziły bibliotekę „Leśne Skrzaty” – dzieci z NPP wraz z panią Patrycją i panią Anią, żeby zobaczyć bibliotekę (bo niektóre były tu po raz pierwszy) i wypożyczyć  nowe książeczki do czytania.  Powoli stają się tradycją odwiedziny przedszkolaków: jesienią – po książeczki i przed wakacjami – aby je zwrócić. Każdy mógł wybrać taką książeczkę z półki, jaka mu się spodobała. Jak widać na zdjęciach zainteresowanie było ogromne!


Drzewo polecanych książek
Kolejne zadanie wykonane! W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej: Biblioteka miejsce przyjazne dla człowieka”  powstała lista książek, które uczniowie polecają innym do przeczytania. Lista nie jest zwyczajnym spisem – to Drzewo Książek Polecanych!
 

   „Co czytali nasi nauczyciele, gdy byli dziećmi?”    –  znamy już odpowiedź i  zwycięzców tego mini konkursu  zorganizowanego z okazji  Dnia Edukacji Narodowej!  Są to uczennice klasy VI: Anastazja Nieściór i Zuzanna Pikuła. Wielkie gratulacje, bo zadanie nie było łatwe!


Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła miesiąca bibliotek.
Hasło MMBS 2023 – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

Od kilku lat tradycją naszej szkoły są w październiku obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy Uczniów do wzięcia udziału w różnych AKCJACH i KONKURSACH:

 Na początek: „Co czytali nasi nauczyciele, gdy byli dziećmi?”   – mini konkurs  na ulubione książki z dzieciństwa  naszych pedagogów. Na pewno będzie wiele niespodzianek.

Nie zabraknie również konkursów…

  • Konkurs „ Zakładka do książki” –   klasy I- III
  • KONKURS fotograficzny pt. „ Pokaż się ze swoją biblioteczką” – klasy IV – VII,
  • KONKURS PLASTYCZNY pt. „ Biblioteka- tu kwitnie wyobraźnia” dwie kategorie:
  • klasy I – III, hasło : „ Książka moim przyjacielem”
  • klasy IV – VIII, hasło: „Biblioteka- tu kwitnie wyobraźnia”.

 Będą także spotkania w bibliotece, kiermasz taniej książki, słodki upominek dla wypożyczających książki,  czytanie na dywanie i wiele, wiele innych.


 

  Biblioteka szkolna, jak co roku,  przyłączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który  wypada 29 września. A dlaczego tego dnia? Otóż  29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska – poetka, prozaiczka i twórczyni literatury dziecięcej. Jako że celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, uczniowie  7 klasy – Emilka, Zosia i Mateusz – wraz z panią bibliotekarką odwiedziły dzieci z przedszkola, zerówki i klasy I, by najmłodszym dzieciakom przeczytać kilka  pięknych wierszy Juliana Tuwima. Dzieci były zadowolone,  więc chyba wypadło dobrze!

     Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc w bibliotece szkolnej. Uff! Podręczniki i zeszyty ćwiczeń już rozdane,  pierwsze lektury wypożyczone przez uczniów, a praca zaplanowana na cały rok! Pomieszczenie zostało odmalowane i powoli będzie przybywać  wyposażenia, aby uczniowie dojeżdżający ze  starszych klas mogli  odrobić lekcje, poczytać czy  odpocząć.
            Ponadto nasza biblioteka została zgłoszona do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacji Czytelniczej dla Bibliotek Szkolnych pt. „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.
 Celem programu jest:

  • promocja czytania;
  • aktywizacja bibliotek szkolnych;
  • wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca w szkole;

Program trwa od września 2023 r.  do  czerwca 2024 r. Zadaniem uczestników jest realizacja działań publikowanych w miesięczniku „Biblioteka w Szkole” i portalu Biblioteka.pl. Planowana liczba działań w czasie roku szkolnego wynosi od 5 do 7.

Pierwsze działanie –  tylko dla Klubu Pożeraczy Książek już wkrótce! Zachęcam do udziału – będą nagrody dla uczestników!
ROK SZKOLNY 2023/2024
………………………………………………………………………….
Dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego wraz z panią wychowawczynią również odwiedziły  bibliotekę, aby zwrócić książki wypożyczone na początku roku szkolnego. Pięknie podziękowały i obiecały, że wrócą po nowe książeczki po wakacjach.  Do zobaczenia we wrześniu!

Wkrótce wakacje, a to oznacza…,  że oddajemy do biblioteki wszystkie wypożyczone książki i podręczniki. Podobnie jak w latach ubiegłych, biblioteka szkolna prosi o zwrot:
  • książek i lektur –  do 17 czerwca 2023r.
  • podręczników w dniach 19 – 20 czerwca.

Zgodnie z regulaminem podręczniki zniszczone lub zagubione należy odkupić.

 Uczniowie klas 1 – 3

Wychowawcy klas zbierają podręczniki od rodziców /uczniów w wyznaczonym  terminie  a następnie przekazują do biblioteki szkolnej. Uczniowie zdają wszystkie książki wypożyczane z biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas 4 – 8

Uczniowie przynoszą komplety podręczników oraz wszystkie książki wypożyczane z biblioteki szkolnej.

Po uzgodnieniu z bibliotekarzem istnieje możliwość wypożyczenia książek na wakacje.

 

 

Moja, Twoja, Nasza-Biblioteka!

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a w dniach 8-15 maja – Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmi: „Moja, Twoja, Nasza-Biblioteka!”

Z tej okazji nasza biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień Czytania. Wszystkie klasy od I do VIII przez tydzień czytały głośno  na swojej pierwszej  lekcji przez 10 minut wspólnie wybraną książkę. Mogła to być książka przyniesiona z domu lub wypożyczona z biblioteki.

Tak czytaliśmy…

         Ponadto na niemal każdej przerwie uczniowie odwiedzali bibliotekę, by wypożyczać książki i brać udział w ciekawych działaniach, przygotowanych specjalnie dla nich!

       Dla klasy I – III adresowana była zabawa  „Odgadnij hasło„. Codziennie, przez trzy dni chętni uczniowie otrzymywali zadania, np. musieli rozwiązać  czytelniczą krzyżówkę,  rebus, odnaleźć odpowiedź na pytanie w encyklopedii PWN i in. Czworo uczniów wykonało wszystkie zadania i odgadło hasło, które brzmiało: Majowy Tydzień Bibliotek.  Ci wytrwali sympatycy biblioteki i miłośnicy krzyżówek to:

  • Martynka Pikuła ( klasa II),
  • Oliwka Zarzeczna (klasa II),
  •  Wojtek Nieściór ( klasa II),
  • Krzyś Jaworski  ( klasa III).

„Lekturowe buźki”   to zadanie dla klas IV – VIII. Starsi uczniowie głowili się nad zadaniem zamieszczonym na gazetce bibliotecznej – jak dopasować zdjęcie autora książki do fragmentu jego życiorysu? Tutaj wiedzą wykazali się:

  • Anastazja Nieściór (klasa V),
  • Zuzanna Pikuła (klasa V),
  • Jakub Zarzeczny (klasa VIII).

Największym powodzeniem cieszyła się zabawa w szacowanie – „Zgadnij, ile cukierków jest w słoiku?„.  Trwała  przez trzy dni.  Uczeń, który podał poprawną liczbę cukierków w słoiku, otrzymywał w nagrodę wszystkie cukierki! W tej zabawie szczęście dopisało pierwszego i drugiego dnia aż trojgu uczestnikom.

 

W piątek 12 maja odbył się apel szkolny podsumowujący Tydzień Bibliotek. Uczniowie otrzymali dyplomy, drobne upominki i słodycze. Gratulujemy i zapraszamy do codziennego odwiedzania biblioteki !

23 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten  został usta­nowiony przez UNESCO w 1996 r. Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Z obchodami  święta łączy się piękny kataloński zwyczaj obdarowywania najbliższych książkami i różami.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich startuje nowa odsłona Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”. Jej bohaterami są mole książkowe, których perypetie śledzimy w animowanym mini serialu. Ukazuje on świat moli książkowych, które od tysiącleci dbały o książki. Żywiły się tym, co niszczy papier – zarodnikami grzybów, bakteriami i innymi mikroorganizmami. To właśnie dzięki molom książkowym przetrwały egipskie papirusy, średniowieczne manuskrypty, pierwsze egzemplarze książek drukowanych przez Gutenberga, a nawet Konstytucja 3 Maja. Obejrzyjcie koniecznie wszystkie cztery odcinki na YouTube!

„Znajdź swoje imię w tytule książki”

Aby uczcić  Dzień Książki przygotowałam  bogaty wybór książek z naszej biblioteki z imionami w tytułach. Uczniowie mogli odnaleźć książkę ze swoim imieniem, a następnie wziąć udział w sesji zdjęciowej na tle specjalnej ścianki literackiej.  Powstała ona ze stron zaczytanej (czyli bardzo zniszczonej) i wycofanej ze zbiorów biblioteki pozycji „Krzyżacy” H. Sienkiewicza. Młodszym dzieciom potrzebna była pomoc w odszukaniu książki, ale tak jak wszyscy –  z uśmiechem pozowały do zdjęcia.

……………………………………………………………………………………………….

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku hasło brzmi: „Jestem książką, przeczytaj mnie”.

Z  okazji tego niezwykłego święta 4 kwietnia w przedszkolu  odbyło się „Spotkanie  z książką”, w którym wzięły udział  dzieci z NPP, klasy 0 i I.  Gościem honorowym była pani dyrektor Maria Stępień, a spotkanie przygotowała pani Krystyna Kucharczyk – nauczyciel bibliotekarz  we współpracy z wychowawcami: panią Patrycją Latosiewicz – Zarębą, panią Agnieszką Goch oraz panią Sylwią Dziadosz – Gryta. Dzieci wysłuchały bajki „Księżniczka na ziarnku grochu” H. Ch Andersena w znakomitej interpretacji pani Dyrektor . Starsi uczniowie przeczytali wiersze poetów polskich : „Żabę” J. Brzechwy –  Oliwka Zarzeczna, „Okulary”  J. Tuwima – Zuzanna Pikuła.  Zosia Sagan, Emilka Zatorska i Mateusz Śnios przedstawili zabawny wiersz J. Brzechwy pt.”Żuraw i czapla”. Następnie  dzieci z dumą prezentowały swoje ulubione książeczki przyniesione z domu.  Nie obyło się oczywiście bez pytania: jak dbać o książki? Jak je szanować? Jednak uczestnicy spotkania bez trudu poradzili sobie z odpowiedzią.

Nowością były  listy otwarte napisane przez rodziców,  przedstawiające ich ulubione książki z dzieciństwa, odczytane przez panie wychowawczynie.(Wszystkie listy zostaną umieszczone na tablicy przy bibliotece, w ramach promocji czytelnictwa). Jakie tam były tytuły! – „Kubuś Puchatek”, A. Milne, „Rogaś z Doliny Roztoki” M. Kownackiej, „Razem ze słonkiem” M. Kownackiej, „Karolcia” M. Kruger  i wiele, wiele innych. Okazuje się, że książki z dzieciństwa pamięta się bardzo długo.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela książki”.

 

Świąteczno – Wiosenny  Kiermasz Książek

Serdecznie zapraszamy na  organizowany już od kilku lat w miesiącu marcu Świąteczny Kiermasz Książek. Dzisiaj  bibliotekę  odwiedziły dzieci z przedszkola wraz z wychowawczynią, panią Patrycją. Jak widać na zdjęciach –  książeczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Warto wzbogacić domową biblioteczkę o nową książkę, książeczkę. Wybór jest ogromny…

 

………………………………………………………………………………………………………..

Uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej

3 marca to szczególna data, bowiem to   Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Z tej okazji gościliśmy w szkole panią Teresę Mazur, poetkę i autorkę wielu książek dla dzieci, która zgodziła się  opowiedzieć o swojej pracy – o tym, jak powstają jej wiersze. Nasz gość zaprezentował niektóre ze swoich utworów. Po spotkaniu ustawiła się kolejka chętnych do kupienia książki z dedykacją autorki.  A potem nastąpiła druga część uroczystości – pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści musieli na początku zdać krótki egzamin: przedstawić etapy powstawania książki i jej drogę, zanim trafi do czytelnika, odgadnąć zagadki dotyczące bajkowych postaci  i  udowodnić, że  wiedzą, jak szanować i dbać o książki. Dzieci bez problemu radziły sobie z każdym zadaniem, więc w końcu przyszła pora na złożenie uroczystej przysięgi:

„My, uczniowie pierwszej klasy
tobie, książko, przyrzekamy,
że szanować cię będziemy,
krzywdy zrobić ci nie damy!”

… i pasowanie na czytelnika.   Słowa: „Pasuję ciebie na czytelnika/czytelniczkę!” oznaczają, że uczniowie klasy I mogą już samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tej uroczystości  pierwszoklasiści  otrzymali  dyplomy pasowania na czytelnika oraz drobne upominki – zakładki, a  także tekst przysięgi –  do powieszenia  w  sali lekcyjnej. Będzie przypominał o obietnicy złożonej książkom.

Ostatnim punktem programu było  zapoznanie z regulaminem biblioteki i wypożyczanie pierwszych książek.  Do zobaczenia wkrótce w bibliotece!

 

…………………………………………………………………………………………………..

Poznajemy  legendę pt. „Złota kaczka” – zajęcia biblioteczne w klasie III z elementami escape roomu.

Uczniowie klasy trzeciej podczas zajęć nie tylko doskonale poradzili sobie z odczytaniem przesłania legendy, ale również z rozwiązaniem wszystkich zadań escape roomu. Szukali ukrytych w klasie przedmiotów, liczyli dukaty, układali wyraz z podanych liter i wyjaśniali, w jaki sposób można pomóc innym, nawet gdy samemu  ma się niewiele.

……………………………………………………………………

 

„Napisz walentynkę dla biblioteki”.

Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała dla czytelników upominek –  niespodziankę. Wystarczyło przynieść   serduszko wycięte z papieru z dokończeniem  zdania:  „Lubię bibliotekę, bo…”Tego dnia  odwiedziło nas wielu miłych gości. nie zabrakło oczywiście zerówki z wychowawczynią, panią Agnieszką Goch.

………………………………………………………………………………………………………

Podsumowanie pracy biblioteki szkolnej PSP w Bystrzycy w I semestrze roku szkolnego 2022/23

Z zadań zaplanowanych do realizacji w roku szkolnym 2022/23 odbyły się:

Konkursy :

  • Konkurs świąteczny dotyczący znajomości tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Laureatami zostali: Jakub Zarzeczny ( klasa VIII) i Zuzanna Pikuła (klasa V).

Lekcje biblioteczne:

  • Biblioteka miejscem pracy i rozrywki ( klasa VI).
  • Zapoznanie z biblioteką, jej przeznaczeniem i zbiorami (NPP, klasa I).
  • Lekcja biblioteczna w klasach I – III: czytanie lektury „Piaskowy Wilk”, rozwiązywanie krzyżówki czytelniczej.
  • Przygody zaginionej skarpetki, czyli kreatywne emocje – zajęcia z elementami biblioterapii w klasie 0.
  • Nauka samodzielnego wyboru literatury (klasa IV).
  • Znamy i chętnie czytamy książki (klasa V).

 

Inne działania biblioteki:

  • Udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” A. Mickiewicza (współpraca z biblioteką publiczną).
  • Zwiedzanie Biblioteki Publicznej w CKiB w Zakrzówku, zapoznanie z  pomieszczeniem i jej księgozbiorem,  zapisy do biblioteki i pierwsze wypożyczenia.
  • Przygotowanie uczniów do  konkursu literackiego organizowanego przez CKiB w Zakrzówku pt. „Opowieści szkolnej treści”.
  • „Czytanie na dywanie” w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom – głośne czytanie uczniom  z klasy  0  w środowe poranki.
  • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych: spotkania z dziećmi z NPP i klas 0-1, informacje na tablicy, plakaty.
  • Kiermasz Taniej Książki ( listopad – grudzień), podczas którego sprzedano książki na łączną kwotę 540 zł. Za uzyskany rabat -180 zł zostały zakupione nowe pozycje – 15 książeczek z serii Czytam sobie (poziom 1 i 2)  dla dzieci młodszych.
  • Biblioteczny Kalendarz Adwentowy dla czytelników z klas II – VIII z zadaniami do wykonania na każdy dzień adwentu.
  • Akcja „Książka na ferie” – wypożyczenia na czas wolny od nauki szkolnej.
  • Wypożyczenia książeczek dla dzieci z NPP – biblioteczka malucha.
  • Praca z Kołem Przyjaciół Biblioteki, do którego należą uczennice klasy VI.
  • „Z czytania się nie wyrasta…” – akcja czytelnicza – wywiady z nauczycielami i pracownikami szkoły na temat ulubionych książek z dzieciństwa.

ZESTAWIENIE CZYTELNICTWA UCZNIÓW ZA I SEMESTR 2022/2023

Zestawienie klas

klasa Liczba przeczytanych książek Średnia na czytelnika
II 42 8,4
III 23 5,75
IV 4 4
V 45 5
VI 24 8
VIII 21 3,5

 

Jak widać z powyższej  tabeli  pierwsze miejsce w szkole  pod względem czytelnictwa zajęła klasa II,  tuż za nią uplasowała się klasa VI, a  trzecie miejsce  należy do klasy III.

Najlepsi czytelnicy w szkole:

  1. Wojciech Nieściór kl. II – 16 książek
  2. Kazimierz Sagan kl. III i Zuzanna Pikuła klasa V–  po 11 książek
  3. Oliwia Zarzeczna kl. II – 10

Wszystkim czytelnikom, a szczególnie tym wyróżnionym, serdecznie gratuluję!

…………………………………………………………………………………………..

Książka na ferie

Tradycyjnie, jak co roku trwa akcja  „Książka na ferie” . Biblioteka będzie czynna codziennie od godziny 10.00 do 13.00. Jeśli się nudzisz – przyjdź, wstąp po drodze lub tylko zajrzyj. Na półkach czekają twoi przyjaciele. „Ptaki mają skrzydła, a ludzie  mają książki”. Na  tych skrzydłach można dolecieć w przeróżne krainy… wiedzy, wyobraźni, fantazji. W krainy „za górami, za lasami”, dawno, dawno temu…

Weź trzy – książki nie tuczą!

……………………………………………………………………………………..

Wręczenia nagród nadszedł czas…

Tuż przed świętami ławki w naszej szkole świeciły pustkami, a to za sprawą niemal stuprocentowej nieobecności uczniów z powodu choroby. Dlatego zaplanowane przez bibliotekę działania: kalendarz adwentowy i konkurs świąteczny przebiegły w nieco okrojonej formie.  Niemniej  na wyróżnienie zasługuje Jakub Zarzeczny– uczeń klasy VIII, który bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania konkursu świątecznego oraz wykonał najwięcej zadań z kalendarza adwentowego. Drugie miejsce zajmuje ambitna uczennica klasy V- Zuzanna Pikuła. Uczniowie ci  otrzymali oceny celujące z języka polskiego oraz okolicznościowe upominki. Nagrody zostaną wręczone 5 stycznia 2023r. podczas  uroczystości z okazji szkolnej wigilii.

A kto przeczytał najwięcej książek w I semestrze? – o tym już wkrótce…

…………………………………………………………………………………………………….

Konkurs świąteczny – błyskawiczny!

Wzorem roku ubiegłego biblioteka ogłasza  konkurs świąteczny dla wszystkich chętnych uczniów – czytelników. Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Franciszek Karpiński – poeta okresu oświecenia – jest autorem słów znanej polskiej kolędy. Jaka to kolęda?
  2. Wymień pięć tradycyjnych potraw wigilijnych.
  3. Wymień pięć zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. 
  4. Skąd i kiedy przywędrował do Polski zwyczaj strojenia choinki?
  5. W jakim mieście w Polsce odbywa się od 1937 r. słynny konkurs szopek bożonarodzeniowych? 
  6. Uzupełnij tytuły kolęd brakującymi wyrazami:

– Wesołą … bracia słuchajcie             

– Gdy się … rodzi

– Gdy śliczna …

– Cicha …

– Mędrcy świata, …           

    Odpowiedzi na kartce  przynieść do biblioteki – do poniedziałku 19 grudnia. Nagroda – ocena celująca z języka polskiego.

 

……………………………………………………………………………………………………

Taka choinka do nas zawitała…

…a  pomogły  ją zbudować dzieci ze świetlicy. Efekt, jak widać na załączonym zdjęciu, wspaniały!

 

………………………………………………………………………………………………

Uwaga! Po raz pierwszy – Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym. Warto! Niespodzianka – świąteczny upominek czeka na najbardziej wytrwałych! Szczegóły na gazetce przy bibliotece szkolnej.
• Codziennie sprawdzaj zadanie na gazetce przy bibliotece.
• Wykonaj zadanie i przynieś  rozwiązanie do biblioteki.
• Zadania są dla wszystkich czytelników z klas II – VIII.
• Kalendarz traktujemy jako dobrą zabawę, która ma przygotować nas na Święta Bożego Narodzenia. Jeśli nie uda Ci się wykonać jakiegoś zadania, nie martw się, bo oprócz nagrody głównej dla Zwycięzców, którzy zrealizują co najmniej 15 zadań, będą też nagrody za pojedyncze zadania. Ważny jest Twój pomysł, Twoja kreatywność i Twój wysiłek włożony w pracę:)
Życzę dobrej zabawy i miło spędzonego czasu, a na Wasze prace czekam do 21 grudnia 2022 roku (22 grudnia rozstrzygnięcie i wręczenie nagród).

………………………………………………………………………………………………………

Świąteczny Kiermasz Książek

Biblioteka szkolna zaprasza na Świąteczny Kiermasz Książek w dniach 23 – 24 listopada. Bogata oferta i atrakcyjne ceny! Powieści, bajki, książki naukowe i kucharskie, albumy, kolorowanki, czekają! Już niedługo mikołajki, potem Święta Bożego Narodzenia. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie albo na prezent dla bliskiej osoby. Zapraszamy!

 

……………………………………………………………………………………………………….

Uczniowie klasy I w bibliotece szkolnej

15 listopada bibliotekę odwiedziła klasa pierwsza wraz z  wychowawczynią, panią Sylwią Dziadosz – Gryta.  Pierwszaczki zapoznały się z biblioteką i księgozbiorem, wysłuchały z zainteresowaniem wiersza J. Tuwima „Lokomotywa” czytanego przez nauczyciela, opowiedziały także  o swoich biblioteczkach domowych. Korzystając z   okazji  wybrały sobie do domu książki z oferty kiermaszowej biblioteki.  Pani bibliotekarka już dziś zaprosiła uczniów  na uroczystość pasowania  na czytelników biblioteki szkolnej. Do zobaczenia wkrótce!

…………………………………………………………………………………………………..

Mili goście do nas przyszli…

8 listopada w bibliotece szkolnej pojawili się niecodzienni goście – dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Leśne skrzaty” wraz z wychowawczynią, panią Patrycją Latosiewicz – Zaręba. Powitała ich pani bibliotekarka oraz … Kicia Kocia ( w tej roli Emilka Zatorska z klasy VI), która  zaprezentowała  jedną z przygód sympatycznej kotki. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek, więc   z zainteresowaniem  oglądały książki znajdujące się na półkach, a szczególnie  dział dla najmłodszych. Maluchy wysłuchały czytanej przez Kicię Kocię książki opowiadającej o przygodach sympatycznej kotki.  Dowiedziały się, kiedy mogą stać się czytelnikiem biblioteki. Na koniec wybrały kilka książek do biblioteczki przedszkolnej, a pani Patrycja obiecała, że  je  przeczyta dzieciom.

Wprowadzanie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat  kształtuje nawyki stałego obcowania z książką,  dlatego warto zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

…………………………………………………………………………………………………

Spotkanie klasy 0 z bohaterami książki Justyny Bednarek

12 października  w zerówce odbyło się miłe spotkanie z bohaterkami książki Justyny Bednarek – skarpetkami. Dzieci wysłuchały krótkiej opowieści o tym, jak  „znikają” skarpetki po praniu, chociaż są wszystkie jeszcze przed włożeniem ich do pralki. Następnie przedszkolaki  musiały same wymyślić przygodę, jaką przeżyła pewna skarpetka, gdy zniknęła. Co widziała, co czuła, czy powróciła do domu? Według dzieci skarpetka na przykład… bawiła się na placu zabaw, poszła do cyrku, robiła zakupy w sklepie albo… jeździła traktorem. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały upominki – zakładki do książek i kolorowanki.

…………………………………………………………………………………………..

Narodowe Czytanie w CKiB w Zakrzówku

4 października nasi uczniowie z klas V – VIII wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza,  organizowanym przez Centrum Kultury i Biblioteki w Zakrzówku, gdzie z powodzeniem zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością inscenizację „Świtezianki”.  Następnie udaliśmy się Gminnej Biblioteki Publicznej, aby zapoznać się z jej zbiorami, pomieszczeniem oraz  panią bibliotekarką. Uczniowie mogli także wypożyczyć książki. Było to bardzo miłe spotkanie, na pewno zachęci uczniów do korzystania z księgozbioru biblioteki publicznej, jeśli nie teraz to w przyszłości.

………………………………………………………………………………………………….

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju”.

 

W nowym roku szkolnym powiększyło się grono czytelników biblioteki. Ogółem w klasach 2-8 jest aktualnie 28 uczniów – wszyscy czytelnicy. Mamy nadzieję, że w drugim semestrze dołączą uczniowie klasy I, których czeka uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Jak co roku będzie się działo! Obchody Miesiąca i Tygodnia Bibliotek Szkolnych, konkursy i spotkania z ludźmi, którzy kochają książki. Nie zabraknie także Kiermaszu Taniej Książki.

 Rok szkolny  2022/2023

……………………………………………………

OGŁOSZENIE

Biblioteka szkolna przypomina, że podobnie jak w roku ubiegłym, rozpoczyna się akcja „Zabierz książkę na wakacje”. Zapraszamy, zachęcamy: przyjdź, wypożycz książkę. Niech nie stoi samotnie na półce!!! Czytać przecież można wszędzie.

 

Jak czytaliśmy w roku szkolnym 2021/22? – zestawienie czytelnictwa uczniów

klasa Ilość  uczniów/

czytelników

Ilość  przeczytanych książek w ciągu roku
Średnia na czytelnika Miejsce w szkole
II 2 11 5,5 6
IV 8 121 15,1 1
V 2 26 13 2
VII 6 62 10,3 3
VIII 9 65 7,2 5
I 5 39 7,8 4
RAZEM 32 313 9,78

Gratulacje dla klasy czwartej, która wypożyczyła i przeczytała najwięcej książek w ciągu całego roku szkolnego, zwyciężając w  organizowanym po raz pierwszy  przez bibliotekę konkursie na „Najlepiej Czytającą Klasę” . Czwartoklasiści otrzymują dyplom i nagrodę. Brawo!  Życzę wam  powtórzenia takiego sukcesu w przyszłym roku!

Piękny wynik w czytelnictwie uzyskali również uczniowie klasy I, którzy dopiero od lutego są czytelnikami biblioteki szkolnej.

Wyniki konkursu Czytelnik Roku

Najlepsi czytelnicy w szkole:

  1. Zuzanna Pikuła kl. IV – przeczytała 40 książek
  2. Anastazja Nieściór IV  i Jakub Zarzeczny  kl. VII–  przeczytali po 19 książek
  3. Mateusz Śnios V –  przeczytał 16 książek

Czytelnikiem Roku 2021/2022 zostaje Zuzanna Pikuła, która otrzymuje dyplom i nagrodę książkową. Gratuluję wszystkim czytelnikom i  życzę nieustannego czerpania z książek wiedzy i przyjemności.

 

Mili goście do nas przyszli…

Dziś, 8 czerwca, w bibliotece pojawili się mili goście – dzieci  klasy 0 oraz  z przedszkola. Odwiedziny nie były przypadkowe. Zbliża się koniec roku szkolnego , więc przedszkolaki  wspólnie ze swoją panią przyniosły wypożyczone książeczki. W bibliotece czekała na nich niespodzianka – musiały ułożyć bajkowe puzzle. Nie było łatwo, ale się udało! Na koniec  dzieci podziękowały pani bibliotekarce i obiecały, że wrócą po wakacjach, aby znowu wypożyczyć książeczki do czytania.

 

 

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego 2021/22, dlatego biblioteka szkolna prosi o zwrot:

  • książek i lektur –  do 9 czerwca 2022
  • podręczników w dniach 15- 20 czerwca.

Zgodnie z regulaminem podręczniki zniszczone lub zagubione należy odkupić.

 Uczniowie klas 1 – 3

Wychowawcy klas zbierają podręczniki od rodziców /uczniów w wyznaczonym  terminie  a następnie przekazują do biblioteki szkolnej. Oprócz tego uczniowie zdają wszystkie książki wypożyczane z biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas 4 – 8

Uczniowie przynoszą komplety podręczników oraz wszystkie książki wypożyczane z biblioteki szkolnej.

Po uzgodnieniu z bibliotekarzem istnieje możliwość wypożyczenia książek na wakacje.

 

Sprawozdanie z XIX Tygodnia Bibliotek Szkolnych

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwający od 8 do 15 maja 2022 roku. „Święto Bibliotek” to świetna okazja do zorganizowania różnych akcji i imprez promujących Bibliotekę i książkę oraz zaproszenie naszych czytelników do wspólnej zabawy. Każdy dzień obfitował w ciekawe wydarzenia czytelnicze.

W tym roku zaproponowaliśmy:

  • Piknik z książką – w którym brały udział klasy IV, V i VII. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczniowie wybrali się na boisko szkolne, gdzie czytali fragmenty  ulubionych książek.
  • Grę terenową: W poszukiwaniu bohaterów naszych lektur – polegającą na rozwiązywaniu zadań dotyczących znajomości treści utworów dla dzieci oraz dodatkowo ćwiczeniach ruchowych. W grze uczestniczyły klasy IV i V.
  • Rozwiązywanie quizów ze znajomości poznanych lektur – klasa I i II. Ponadto uczniowie wykonali laurki z życzeniami dla biblioteki, które zostały wystawione na tablicy na korytarzu szkolnym.
  • Spotkanie z książką w przedszkolu oraz klasie 0. Dzieci wysłuchały fragmentów książki „Plastusiowy pamiętnik” .
  • Rozwiązanie krzyżówki czytelniczej – klasy IV – VII dotyczącej książek, pracy biblioteki i bibliotekarza.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek był wyjazd do Centrum Kultury i Biblioteki w Zakrzówku na eliminacje gminne 41 Małego Konkursu Recytatorskiego. Dwie uczennice  z klasy VIII otrzymały nominację na etap powiatowy Konkursu, dwoje uczniów  otrzymało wyróżnienia. Gratulacje dla naszych wspaniałych recytatorów!!!

 

Tydzień Bibliotek

Jak co roku w dniach 8 maja – 15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek.

 Hasło tegorocznej XIX edycji Tygodnia Bibliotek  brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Jak to rozumieć? Nic trudnego. Wystarczy wejść  do biblioteki – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie,  Galii albo  cudownej baśniowej krainie.

Jest  tu zebrana wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i wiele, wiele innych. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Biblioteka szkolna zaprasza do aktywnego udziału w Tygodniu Bibliotek!!!

Program obchodów:

PONIEDZIAŁEK 9 maja

  • Quizy ze znajomości lektur szkolnych ( „Detektyw Pozytywka” i „Cukierku, ty łobuzie!), wykonanie laurki dla biblioteki – klasa I i II,  godzina 8.00 – 8.45

WTOREK 10 maja

  • Piknik z książką – klasa IV, godzina 9.55 – 10.35
  • Piknik z książką- klasa V, godzina  10.45 -11.30

ŚRODA 11maja

  • Rozwiązanie krzyżówki czytelniczej, gra terenowa – klasa IV, godzina 8.00 – 8.45
  • Spotkanie z książką „Pippi Pończoszanka” w klasie 0 – godzina 9.50- 10.20

CZWARTEK 12 maja

  • Spotkanie z książką w bibliotece szkolnej – Punkt Przedszkolny, godzina 10.00 – 10.20
  • Maraton czytania – klasa VII i VIII, godzina 14.30 – 15.20

PIĄTEK 13 maja

  • Wyjazd z uczniami do CKiB  w Zakrzówku na eliminacje gminne Małego Konkursu Recytatorskiego

 

Wiosenny Kiermasz Książki

    W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny odbył się już  po raz trzeci Wiosenny Kiermasz Książki. W tym roku  przygotowaniem kiermaszu i sprzedażą książek zajęły się miłe i pracowite uczennice klasy VIII: Zuzia Cur, Martyna Goch, Ola i Karolina Piekarz oraz Agnieszka Wtykło. Wielkie podziękowania dla nich, bo spisały się na medal!

 

Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej

     Z okazji Dnia Kobiet biblioteka zorganizowała wystawę „Książki o dziewczynkach, pannach i kobietach  – do czytania także przez chłopców, młodzieńców i mężczyzn”. Wystawa ta znajduje się w kąciku na korytarzu szkolnym na I piętrze. Czytelnicy mogą obejrzeć zaprezentowane tam książki, wybrać dla siebie  i wypożyczyć. W ten sposób są pokazywane zbiory biblioteczne, aby  zachęcić do czytania nawet tych, którzy rzadko zaglądają do biblioteki.  Wystawa będzie dostępna dla czytelników jeszcze przez dwa tygodnie.

       Każdy może także obejrzeć  gazetkę ” Kobieta czytająca książkę”, która znajduje się przed biblioteką

                           Chętni uczniowie mogą wziąć udział w konkursie plastyczno – fotograficznym ” Kobieta z książki i z książką”. Zapraszamy dziewczęta i chłopców.

CO TRZEBA (A NAWET WARTO) ZROBIĆ?

  1. Aparatem lub telefonem zrobić zdjęcie: przedstawiające kobietę z książką lub – nieco trudniejsze – zdjęcie  bohaterki książkowej.
  2. Pracę konkursową można narysować.
  3. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie klas I – VIII.
  4. Podpisane prace przynieść do biblioteki w terminie  do 22 marca.
  5. Spośród uczestników wylosowanych będzie 3 zwycięzców – otrzymają oni upominki.

Luty

        Dziś w bibliotece wielkie święto!  Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej!  Niezwykłą uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani Dyrektor Maria Stępień oraz wychowawczyni klasy I, pani Aneta Śnios. Na spotkaniu obecne były także  dzieci z „zerówki”, które bacznie obserwowały, co ich czeka za rok.

    Po krótkim przywitaniu zgromadzonych gości i zapoznaniu z regulaminem biblioteki przyszła pora na „egzamin”. Pierwszoklasiści  musieli wykazać się znajomością tytułów książek dla dzieci, udowodnić, że znają  litery alfabetu a także odczytać „prośby” książki. Muszę przyznać, że poradzili sobie świetnie! Następnie  po złożeniu uroczystego przyrzeczenia,  pani dyrektor mogła już pasować pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. To był  piękne   spotkanie, bo  teraz  uczniowie mogą już sami wypożyczać i czytać książki.

    ”Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…” Cornelia Funke

Pierwsze wypożyczenia…

 

WYNIKI CZYTELNICTWA  ZA I SEMESTR

Zakończył się I semestr roku szkolnego 2021/22. W bibliotece to czas na podsumowanie czytelnictwa.  Na początek czytelnictwo klas:

I miejsce zajęła klasa IV – uczniowie łącznie wypożyczyli 82 książki,  średnia na 1 czytelnika – 10,2 , to znaczy, że 1 uczeń przeczytał około 10 książek;

II miejsce zdobyła klasa V  ze  średnią na 1 czytelnika – 6,5 ;

III miejsce należy do  klasy VII, która łącznie wypożyczyła 38 książek,  średnia na 1 czytelnika – 6,33 książki;

IV miejsce klasa VIII ze średnią na jednego czytelnika 3,4;

V miejsce klasa II ze średnią na jednego czytelnika 1,5.

    Serdecznie gratuluję klasie czwartej zdobycia  tak wysokich wyników w czytelnictwie! W konkursie na najlepiej czytającą klasę to ci uczniowie zajmują  I miejsce:

         Pozostałe klasy zapraszam  do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Mamy już naprawdę spory księgozbiór  literatury współczesnej dla dzieci i młodzieży. Jest w czym wybierać!

      Pragnę również wyróżnić uczennicę, która indywidualnie zajęła pierwsze miejsce w szkole pod względem przeczytanych książek. To Zuzanna Pikuła, uczennica klasy czwartej, zdobywczyni zaszczytnego tytułu Czytelnika Roku przez ostatnie 2 lata. W tym semestrze Zuzia przeczytała  25 książek. Gratuluję takiej pasji czytania!

A oto nasza czytelniczka. Gdzie ją można znaleźć? Oczywiście, w bibliotece!

Pozostałe miejsca należą również do uczniów klasy IV:  Anastazji Nieściór ( 12 przeczytanych książek)  oraz Bartłomieja Drelicha i Szymona Toporowskiego (po 10 przeczytanych książek).  Gratuluję wszystkim czytelnikom i życzę ciekawych książek do czytania!


       Z książką na ferie...

   Zbliżają się ferie zimowe. To chwila odpoczynku od nauki szkolnej, więc biblioteka serdecznie zaprasza czytelników po książki. Zabierzmy je do domu lub wszędzie tam, gdzie będziemy w czasie ferii. Warto w wolnym czasie poczytać coś ciekawego.

A oto kilka propozycji z literatury współczesnej dla starszych uczniów:

Myślę, że miłośnicy literatury współczesnej znajdą coś dla siebie. Takie nazwiska jak Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska czy Zuzanna Orlińska mówią same za siebie!

Dla młodszych:

    Czy lubisz książki, w których bohaterowie przeżywają przygody, rozwiązują zagadki? Jeśli tak, to koniecznie sięgnij po powieść „Szklane dzieci” autorstwa Kristiny Ohlsson, „Czarny Młyn” Marcina Szczygielskiego lub książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.

LISTOPAD

Dzięki uzyskanej dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  księgozbiór biblioteki szkolnej po raz kolejny wzbogacił się o nowe pozycje książkowe. Tym razem były to najnowsze lektury i literatura współczesna.  Każdy mógł zgłosić swoje propozycje zakupu, czyli to, co chciałby, aby się znalazło na półkach naszej biblioteki. Teraz zapraszam do czytania. Młodszym czytelnikom polecam miedzy innymi książki z popularnej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”  – o dwójce młodych przyjaciół rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Starszym uczniom na pewno spodobają się książki z serii Plus minus 16 . Powieści z tej serii przedstawiają bowiem codzienne problemy młodzieży (chłopaków i dziewczyn), ich dyskusje z najbliższymi, pierwsze poważne związki i decyzje.

PAŹDZIERNIK

Gdy październik nastaje, to znak, że biblioteki mogą rozpocząć świętowanie. I nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych  to święto, które  ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

„ Baśnie i legendy z całego świata”

Program obchodów MMBS w naszej bibliotece szkolnej:

  • Promocja święta bibliotek poprzez  cytaty o książce na tablicy przy wejściu do szkoły.
  • Akcja „Słodkie wypożyczenia: każdy uczeń w miesiącu październiku za wypożyczenie książki  będzie częstowany słodkim upominkiem.
  •  Niespodzianka –  spotkanie z autorem.
  • „Książki, które warto przeczytać” – wystawka książek polecanych przez czytelników.
  • Akcja ,,Klasa V czyta baśnie dzieciom w przedszkolu’’
  •  Konkurs opowiadania baśni –  dla klasy  IV.
  • Konkurs krzyżówka czytelnicza – dla wszystkich chętnych.

Sprawozdanie

      Zgodnie z planem uczniowie klasy IV przystąpili do konkursu opowiadania baśni.  To było wydarzenie! Każdy mógł sobie wybrać dowolną baśń lub legendę, przygotować rekwizyt związany z utworem i zaprezentować go przed publicznością  zebraną w świetlicy szkolnej. Czwartoklasiści sumiennie wywiązali się z zadania, pięknie przedstawili baśnie. Zwyciężyli:  Miłosz i Zuzia, którzy opowiadali  baśń pt. „Jaś i Małgosia”,  Anastazja – „Śnieżka”  oraz  Szymon i Bartek z legendą „O Lechu, Czechu i Rusie”. Słowa podziękowania dla mam, które pomogły przy kostiumach.

       Z kolei uczniowie klasy V, Emilka i Mateusz,  przygotowali piękne czytanie baśni pt. „Jaś i Małgosia” braci Grimm dla swoich młodszych kolegów z klasy I, którzy jeszcze nie są czytelnikami biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści byli  zachwyceni!

Ostatnie dni przyniosły radosną  wiadomość! Ponownie udało  nam się uzyskać dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przyznana kwota wsparcia – 2000zł pozwoli na zakup  kolejnych nowości wydawniczych. Prosimy wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli o zgłaszanie propozycji – co warto  kupić, aby wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej.

       W ramach obchodów MMBS  21 października   gościliśmy w naszej szkole  panią Honoratę Chmiel,  poetkę i twórczynię ludową. Jej utwory są często drukowane w prasie lokalnej. Pani Chmiel podczas spotkania z uczniami zaprezentowała  kilka swoich wierszy. Następnie odpowiadała na  pytania słuchaczy, których interesowały zarówno kulisy pracy autora, jak i życie osobiste.  Nasz gość opowiadał, jak powstają wiersze, a także skąd bierze tematy do swojej twórczości.  Pani Honorata podarowała bibliotece  książkę jej autorstwa, która właśnie ukazała się drukiem – „Moje wiersze to natchnienie…”. Czas spotkania minął bardzo szybko i trzeba było się pożegnać.  Dziękujemy pani!

       Rozpoczął się  również  Kiermasz Taniej Książki.  Jak co roku zaprzyjaźnione wydawnictwo przygotowało bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży.Może warto pomyśleć o prezentach mikołajkowych lub gwiazdkowych?

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 Biblioteka szkolna serdecznie wita swoich czytelników w nowym roku szkolnym i zaprasza   w godzinach:

poniedziałek : 9.50 – 10.40

środa: 8.00 – 9.40

czwartek: 13.30 – 14.30.

Ponadto w bibliotece powstał kącik świetlicowy! W godzinach 8.00 – 8.45  uczniowie dojeżdżający, którzy muszą czekać na swoje lekcje, pod opieką pani Sylwii lub pani bibliotekarki  mogą miło i bezpiecznie spędzić czas, grając w gry planszowe lub czytając książki z bogatego księgozbioru bibliotecznego.

Regulamin biblioteki szkolnej- nowy

  1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i opiekunowie.Dni i godziny pracy biblioteki szkolnej są określane na początku roku szkolnego oraz podawane do wiadomości wszystkich zainteresowanych.
  2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można wypożyczając je do
    domu, czytając lub przeglądając na miejscu, bądź wypożyczając do
    wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych.
  3. Całość zgromadzonych w bibliotece szkolnej zbiorów stanowi wyłączną
    własność Publicznej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy a zatem użytkownicy zobowiązani są dbać o wykorzystywane materiały, chronić je przed zniszczeniem
    i zagubieniem, nie wynosić z biblioteki bez wiedzy bibliotekarza żadnych książek,
    czasopism ani innych materiałów.
  4. W bibliotece należy zachować ciszę.
  5. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być na
    zakończenie roku szkolnego przyznane nagrody.
  6. Do biblioteki nie wolno wnosić jedzenia i picia.
  7. Użytkowników obowiązuje dbałość o wyposażenie biblioteki.
  8. Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z jej regulaminem
    oraz przestrzegać go.
  9.  Uczniowie wypożyczają potrzebne im książki na okres nie dłuższy niż 1
    miesiąc. Bibliotekarz ma prawo skrócić lub wydłużyć ten okres kierując się
    zapotrzebowaniem na określoną pozycję.
  10. Przeczytane książki powinny być niezwłocznie zwrócone do biblioteki, aby
    mogli korzystać z nich inni czytelnicy.
  11. W przypadku rażącego niedotrzymania terminu zwrotu następuje wstrzymanie
    wypożyczeń.
  12. Zauważone przy wypożyczeniu uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić
    bibliotekarzowi.
  13. Użytkownik, który zgubi lub zniszczy książkę bądź inny wypożyczony
    materiał, musi odkupić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez
    bibliotekarza.
  14. Wszystkie wypożyczone przez uczniów pozycje muszą być zwrócone do
    biblioteki przed końcem roku szkolnego, w terminie podanym przez
    bibliotekarza.
  15. Czytelnicy (uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły) opuszczający
    szkołę zobowiązani do zwrotu wszystkich pozycji wypożyczonych z biblioteki.
  16. Uczniowie zwracają wszystkie wypożyczone pozycje najpóźniej do 20
    czerwca.

 


Godziny pracy biblioteki szkolnej:

Poniedziałek:  godz. 13.30 – 14.30

Środa: 11.35 – 12.35

Czwartek: 10.35 – 12.35

Piątek:   godz. 9.45 – 10.45

 

Nauczyciel bibliotekarz: mgr Krystyna Kucharczyk

Regulamin biblioteki

  1. My przyjaciółki książki jesteśmy otwarte na nowe przyjaźnie, zapraszamy w progi biblioteki szkolnej od poniedziałku do piątku wszystkich, którzy lubią czytać i tych, którzy dopiero odkryją, że to lubią.
  2. Jesteśmy bardzo towarzyskie, ale miesiąc jest wystarczający na dobre poznanie. Nie przetrzymuj nas długo. Chcemy wpaść z wizytą do innych.
  3. Preferujemy elegancję i zadbany wygląd, Czytelniku! Doceń i szanuj naszą urodę, abyśmy cieszyły oko jak najdłużej. Zniszczenia bezzwłocznie zgłoś bibliotekarzowi niczym kosmetyczce.
  4. Miej  odwagę zgłosić nasze zagubienia lub zniszczenia, nie czekaj do końca roku. Chcemy się odnaleźć! Bibliotekarz też człowiek. Wspólnie ustalicie, jak wyrównać powstałą szkodę.
  5. Na straży w bibliotece czuwa tajna grupa książek zwana tajemniczo Księgozbiorem Podręcznym. One nie pozwolą zabrać się do domu. Nieustannie dyżurują na posterunku w czytelni dzieląc się swoją wiedzą z rządnymi wiadomości pasjonatami nowych informacji. Uszanuj to!
  6. My, księgi, mamy bardzo wrażliwy słuch i jesteśmy wyczulone na hałas! Wkrocz do krainy ciszy i spokoju, jaki proponujemy, a poczujesz smak relaksu.
  7. Biblioteka to miejsce niezwykłe! Gdy przekroczysz jej progi, przekonasz się, jak wiele nieodkrytych talentów w Tobie drzemie. Być może nie wiesz o sobie wszystkiego, np. że jesteś dobrym aktorem, pisarzem, malarzem, fotografem… Oczarujemy  Cię wystawami, gazetkami. Przekonaj się!!!
  8. Wyczekujemy wakacji, tak jak Wy. W te letnie chwile udajemy się na zasłużony wypoczynek na półkach bibliotecznych. Nie przetrzymuj nas dłużej! Zwróć nas na początku czerwca.

 

Z życia biblioteki

Na początek trochę historii

Biblioteka szkolna PSP w Bystrzycy powstała w 1949 roku – wtedy zostały wpisane pierwsze książki do księgi inwentarzowej. Istnieje zatem, jak łatwo obliczyć, 67 lat ( jest  starsza niż obecny budynek szkolny) i  ma się dobrze. Przez ten czas zmieniała pomieszczenia, przechodziła z klasy do klasy, ale zawsze funkcjonowała. Powiększał się księgozbiór o nowe pozycje, ubywały książki zniszczone, „zaczytane” i przestarzałe. Obecnie biblioteka szkolna liczy ponad 8200 książek.

Od kilku lat biblioteka szkolna mieści się w sali nr 15, na końcu korytarza górnego. W sierpniu br. została pięknie odmalowana, zmienił się także jej wystrój.

 img_20161024_134333

Nasza mini czytelnia

img_20161024_134316

img_20161024_134425

img_20161024_134113

img_20161024_134407

 Jak widać, biblioteka to  miejsce przyjazne, gościnne i ładne.

 

Biblioteka dziś – rok szkolny 2016/2017

Wrzesień

            W tym roku szkolnym jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa  jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Nasza szkoła, zgodnie z wytycznymi MEN, promuje  działania biblioteki, mające na celu realizację tego zagadnienia. Wiadomo, że biblioteka  to miejsce pierwszego kontaktu dzieci z literaturą. To tu najmłodsi „połykają haczyk”, poznają niezwykłe historie, które rozbudzają wyobraźnię. Jan Amos Komeński, wybitny pedagog żyjący w XVII w. powiedział: „Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.

Znacznie powiększył się księgozbiór biblioteczny o książki pochodzące z darów: od Rady Rodziców i pp. Stępniów – prawie 200 książek. Ponadto zostały zakupione nowe lektury  – 64 książki. Są pięknie wydane, kolorowe. Miło taką książkę wziąć do ręki i czytać. Mówią, że w książkach świat się mieści drugi, piękniejszy od codziennego; cuda on ma na wszystkie swe usługi, niebo należy do niego.”  W. Gomulicki

Został ogłoszony, już po raz drugi, całoroczny konkurs   na Czytelnika Miesiąca i Czytelnika Roku, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa, zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą lekturą oraz zachęcenie do jej częstszego odwiedzania. Podstawowym kryterium oceny i przyznania tytułu Czytelnik Miesiąca i Roku jest największa liczba wypożyczonych i przeczytanych książek.Zwycięzca otrzymuje atrakcyjną nagrodę. Czytelnikami miesiąca września zostali: Martynka Goch z klasy III  i Kamil Mańka z klasy II. Gratuluję!

 

Biblioteka szkolna nawiązała współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Zakrzówku w zakresie udostępniania zbiorów z przeznaczenie również dla czytelników dorosłych – głównie rodziców. Wkrótce pojawią się pierwsze książki i mam nadzieję, że znajdą swoich czytelników. Serdecznie zapraszam 27 października. Na czytelników czeka niespodzianka!

 

Powstał również aktyw biblioteczny. Tworzą 4 uczennice z klasy V: Oliwka Spryszak, Antosia i Wiktoria Majewskie oraz Kamila Kozak, które będą pomagać nauczycielowi w organizowaniu różnorodnych form pracy z książką. Dziewczynki  zapoznały się z zadaniami, jakie ich czekają i pełne entuzjazmu rozpoczęły porządkowanie księgozbioru na półkach.

img_20161024_133855

Październik  to oczywiście MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Święto to zainicjowane zostało w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych.  Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to dopiero początek…”.   Celem tej akcji jest wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, rodziców, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami.

            W ramach uczczenia święta zaplanowałam szereg konkursów i imprez. Klasy II i III wykażą się znajomością baśni H. Ch. Andersena w mini quizie: „Czy znasz baśnie Andersena?”  Klasę V zaprosiłam do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym : Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY, ukazującym pasjonatów czytania w różnych, nawet  dziwnych, miejscach. Wszyscy uczniowie mogą natomiast wykazać się umiejętnościami plastycznymi i wykonać piękną zakładkę do książki.

           Dzieci z klasy „0” i Punktu Przedszkolnego miały okazję zwiedzić bibliotekę i obejrzeć jej zbiory, a następnie  w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”  słuchać  czytanych przez nauczyciela wybranych utworów z literatury dziecięcej. Po wysłuchaniu wierszyków chętnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem, miały możliwość swobodnego wypowiedzenia się, obejrzenia ilustracji. Wystąpiły także elementy pantomimy, gdy trzeba było pokazać np. jak dziadek ciągnął rzepkę. Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze. Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i mam nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości, bo jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

 

img_20161024_092622

Zgodnie ze słowami Joachima Lelewela, że „Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,  albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana” nasza szkolna biblioteka  wyszła naprzeciw czytelnikowi. Z inicjatywy p. dyrektor M. Stępień na korytarzu szkolnym znalazł się „Przystanek: czytanie” – zaciszne miejsce, gdzie można w wolnej chwili usiąść i poczytać książki lub czasopisma.
Podsumowaniem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych były, tak jak w roku ubiegłym, Imieniny Biblioteki – 28 października.

dscf3613

Tego dnia bibliotekę odwiedziło mnóstwo gości : uczniowie, nauczyciele – wychowawcy  i nawet pani dyrektor. Czytelnicy składali życzenia,  wręczali  laurki. Przyszły również dzieci  z klasy   „0 ” i z Punktu Przedszkolnego. Przedszkolaki  wprawdzie  jeszcze nie potrafią czytać, ale  znają już bibliotekę, więc z okazji jej „imienin” przyniosły wspólnie wykonaną laurkę. Nie obyło się bez życzeń pani dyrektor i tradycyjnego sto lat.

dscf3600

Gości witały  baśniowe postacie: Kopciuszek, Calineczka, Dziewczynka ( bohaterka baśni H. Ch. Andersena ” Dziewczynka z zapałkami” i Wróżka.

dscf3584

 

Dzieci wysłuchały fragmentów przepięknej baśni H. Ch. Andersena pt. „Słowik”.

dscf3590

Potem odbyła się zabawa w kalambury.  Uczniowie musieli tak  pokazać lub narysować hasło, aby ich drużyna odgadła  tytuł baśni, postać czy  przedmiot z baśni.

dscf3611

 

dscf3610

dscf3607

 

dscf3605

W trakcie uroczystości uczniowie musieli także wybrać swoją ulubioną książkę i zapisać jej tytuł. W ten sposób powstała szkolna lista ulubionych książek. Okazało się, że gusta czytelników są różne.Pierwsze miejsce w klasach II – III zajęły:

  • „Kubuś Puchatek ” A. A. Milne  i  „Kot w butach”Ch. Perrault

Na dalszych pozycjach uplasowały się:

  • „Calineczka” H. Ch. Andersena
  • „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena
  • „Dzikie łabędzie” H. Ch. Andersena
  • „Oto jest Kasia” M. Jaworczakowa
  • „Pięciopsiaczki” W. Chotomska

Jak  imieniny, to oczywiście  przyjęcie. Na koniec biblioteka przygotowała  dla miłych gości słodki poczęstunek: ciastka, paluszki, cukierki i herbatę.